Anasayfa / Oto Haber / Elektrikli Arabalar Sektörü Ele Geçirecek

Elektrikli Arabalar Sektörü Ele Geçirecek

Elektrikli Arabalar Sektörü Ele Geçirecek

bmw-i8-coupe-left-rear-2

Otomotiv sektörü, teknolojiye hızla ayak uydururken son yılların en büyük gelişmeleri de elektrikli arabalar dünyasında yaşanıyor. Hibrit araçlar gün geçtikçe daha çok ilgi çekiyor. Özellikle şehir içi kullanım amacıyla otomobil sahibi olmak isteyenler için, düşük yakıt maliyetleri ve yakıtlı araçlara nazaran çok daha çevre dostu olan yapıları nedeniyle ideal bir tercihe dönüşüyorlar. Bu alanda yapılan anket ve analizler sonucunda ise Bloomberg tarafından açıklanan bir raporda, 2040 yılına kadar elektrikli araçların satışlarının 41 milyona yakın olacağı veya otomotiv pazarının üçte birine ulaşacağı öngörülüyor.

Otomobil dünyasında bu geçiş devriminin yaşanmasında, birçok insan temel etkenin akaryakıt fiyatları olduğunu düşünse de, uzmanlar akaryakıt fiyatlarının kesinlikle en önemli sebep olmadığının altını çiziyor. Çevre ve teknoloji bilinci gün geçtikçe yükselen yeni nesillerin görsel zevklerine de daha fazla hitap etmekte olan elektrikli otomobil tasarımlarının yanı sıra, elektrikli araçların, akaryakıt ile çalışan araçlardan daha fazla özelleştirmeye olanak tanıyor olması da önemli bir etken.

Bloomberg’in finans uzmanlarına göre, ham petrol fiyatlarının 30$ ve 50$ arası değişimi sürecinde birçok insan, petrol fiyatlarının düşüşüne aldırış etmeyerek elektrikli araçlara eğilim gösteriyor. 2040 yılında ise petrol fiyatlarının ortalama 70$ civarı olması öngörülüyor. Buna karşın teknolojinin elektrik üretimi konusunda çok daha farklı boyutlara ulaşması ve maliyetlerin düşmesi öngörülüyor. Elektrikli motorlar konusunda son on yıllık süreçte yaşanan ciddi gelişmeler de düşünüldüğünde, 2030 – 2040 yılları arasında, elektrikli otomobillerin, günümüz araç teknolojilerinin çok ötesine geçerek, gelişmiş özellikleri ile sektörün öncüsü olmaları bekleniyor.

7433

Birleşmiş Milletler Ulaştırma Bakanlığı Sekreteri Patrick McLoughlin ise, 2020 yılına kadar uygulanacak hava kalitesinin arttırılması projeleri için 600 milyon paund bütçe ayrıldığını ve bu alanda yeni iş sahaları yaratılarak, uzun vadede en düşük emisyon oranlarının sağlanması hedeflediklerini belirtiyor.

Elektrikli arabalar konusunda bugün BMW ve Jaguar gibi isimler başta olmak üzere bütün otomobil üreticileri ciddi Ar-Ge yatırımları yapıyor. Son derece şık olmalarının yanı sıra, son derece hesaplı elektrikli araba fiyatları ile de sürücülerin beğenisini kazanan ürünlere talep gün geçtikçe artıyor.