Anasayfa / Moto GP / Dünya Supersport Şampiyonası 2015

Dünya Supersport Şampiyonası 2015

Dünya Supersport Şampiyonası ve Kenan Sofuoğlu İkinciliği

Dünya Supersport Şampiyonası (WSBK) sezonunun 2. yarışı Tayland’da gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl yeni giriş yapan bu pist ilk defa bir yarışa ev sahipliği yaptı. Tayland’daki yapılan sezonun 2. yarışında Milli Pilotumuz Kenan Sofuoğlu yarışmada ikinci gelereke ülkemize bir kez daha gurur yaşattırdı. Kenan Sofuoğlu ülkemize motorsporları konusunda her daim en büyük başarıları getiren isimlerden biri oldu. Üç kez Dünya Şampiyonu olan Milli Pilot Kenan Sofuoğlu, Cumartesi gününün sabahında yapılan sıralama turlarında en iyi zamanı elde ederek pole pozisyonunda yarışmaya başlayarak büyük avantaj elde etmiş oldu.

Kawasaki Pucetti takımı adına yarışmaya katılan Milli Pilot Kenan Sofuoğlu yarışmaya sıralama turlarında elde ettiği pole pozsiyonu ile bu üstünlüğünü sadece 3 tur koruyabildi. 3 turu geçtikten sonra MV Agusta Reparto Corse’den Fransız Jules Cluzel’in üstünlüğü ele geçirdiği üçlü mücadelede Kenan Sofuoğlu, bir ara 5.liğe kadar geriledi. Yarışmada İngiliz pilot Kyle Smith ve 14.turun lideri olan pilot Cluzel’in yarış dışı kalması Sofuoğlu’nun yarışmada 3. sıraya kadar çıkmasını sağlıyor. Yarışmada liderlik, Pilot Cluzel’in yarış dışı kalmasıyla CORE Motorsport takımı adına yarışan Tayland’lı pilot Ratthapark Wilairot’a geçiyor. Liderliği yarış bitimine kadar koruyan ev sahibi olan pilot Ratthapark Wilairot ise kariyerinde ilk defa birincilik elde etmiş oldu.

Kenan Sofuoğlu, yarışmanın son dönemecinde Kawasaki Intermoto Ponyexpres takımı adına yarışan ABD’li pilot Patrick Jacobsen ile girdiği ikili mücadelede, rakibini son düzlükte arkada bırakarak, ev sahibi Tayland’lı pilot Wilairot’un 1,828 san. arkasında yarışı 2. sırada tamamlayarak podyumdaki ikincilik yerini garantilemiş oldu. Ve sonuç olarak 36 puan alarak Wilaroit sürücüler kategorisinde zirveye yerleşerek birinciliği elde ederken, Milli pilotumuz Kenan Sofuoğlu ise 30 puan alarak yarışmayı ikinci olarak bitirdi.

Yarışı bitimi sonrası Kenan Sofuoğlu, hava sıcaklığı ve iklim koşullarının yarışmadaki mücadeleyi ve performansı etkilediğini söyleyerek, “İkincilik kötü değil ama birincilik bekliyordum. Virajlardan istediğim gibi çıkamadım, şanzıman sorunu yaşadım. Bu soruna rağmen ikincilik iyi diyebiliriz. Şampiyonluk için çalışmaya devam edeceğim” sözleriyle tamamladı.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Kenan Sofuoğlu Dörtledi !

Sal, Mayıs 26, 2015 9:16amURL:Embed:Kenan Sofuoğlu Dörtledi ! Türkiye’yi iki teker dünyasında en iyi şekilde …