Anasayfa / Araba Yarışları / Off Road / Dünya Kadınlar Gününe Özel Off Road

Dünya Kadınlar Gününe Özel Off Road

Dünya Kadınlar Gününe Özel Off Road

Kadınlar Off Road sporunun sadece erkekler için olmadığını kıran kırana gösterdikleri mücadele ile bir kez daha kanıtlamış oldular.

8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla, Gençlik ve ve Spor Bakanlığı, Ankara Off Road Kulübü (ANDOFF) ve TOSFED’in girişimleriyle organize edilen Ankara Off Road yarışmasına kadın pilotların katılımıyla yarışma oldukça renkli ve güzel görüntülere sahne oldu. Güneşli ve sıcak havanın etkisiyle Ankaralı yarış severlerin organizasyona katılımı oldukça büyük ve çoşkuluydu. Yarışmaya kadınlan tüm kadın pilotlar seyirciler ve erkek pilotlar tarafından kırmızı karanfillerle karşılandı. Ankara’nın Beytepe ilçesinde gerçekleştirilen yarışmanın startı kadınlar tarafından verildi. Toplamda 36 km’lik olan parkura, Türkiye’nin farklı illerinden onlarca off road kulübü de yarışmaya katılarak çamurlu mücadelenin bir parçası oldular. Evet, kadınlar çamur ve pisliğin içine hiç çekinmeden girerek kıyasıya mücadele ettiler 🙂

Yarışma’da arazi araçları etabı haricinde ayrıca kadınların katıldığı motosiklet etabı da kıran kırana bir mücadeleye sahne olarak gerçekleştirildi. Motosiklet sporunun sadece erkekler için olmadığını, kadınların da ayrıca bu tip yarışmalara katılabilecek kadar yetenekli olabileceklerini göstermeleri diğer kadınlar açısından gerçekten çok önemli. Kadınların erkeklerin hakim olduğu bir spor alanında cesaretlerini göstermeleri diğer kadınlar için oldukça teşvik edici bir hareket olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

8 Mart Dünya Kadınlar vesilesiyle yarışmaya katılan eski motosiklet şampiyonu Serpil Kalaycı, kadınları motosiklet konusunda teşvik etmek için “Artık her yaşta bayanlar motosiklete başlıyor. Kendilerine tavsiye ediyorum. Motosiklet kursları var, çok fazla rahat öğreniliyor, gerekirse ulaşım taşıtı oluyor. Çok rahatlıkla herkesin başlayacağı bir spor dalı aynı zamanda bir hobi” olarak değerlendiriyor. 16 yaşında yarışmaya katılan genç pilot Beyza Yazıcıoğlu da “Bir süre motokros yaptım ondan sonra enduro motora geçtim. Şu an enduro motosiklet kullanıyorum. Bu yıl yarışacağım. Kadınların gerçekten bunu göstermeleri lazım. Motosiklet sadece erkeklerin yaptığı bir spor değil. Hedefim Türkiye’de ilk 16’ya girmek” olarak değerlendirdi. Umarım bu kadınların cesaretleri diğer kadınların bu tip organizasyonlarda yer almaları için teşvik verici olur.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Kunduz Ormanlarında Off Road Mücadelesi

Sal, Mayıs 5, 2015 2:05pmURL:Embed:Kunduz Ormanlarında Off Road Mücadelesi Müthiş bir tabiat güzelliği ortamında geçen …