Anasayfa / Moto GP / Ducati’den Yeni Sanat Eseri; Superbike 1299 Panigale

Ducati’den Yeni Sanat Eseri; Superbike 1299 Panigale

Ducati’den Yeni Sanat Eseri; Superbike 1299 Panigale

Motosiklet tutkunlarının bile Ducati motorunun sesi tüm dünyada tanınmıştır. Bu kesinlikle İtalya’nın sesidir. Yarış kazananların sesidir. Ve bir şeyleri farklı yapan bir şirketin sesidir. Yeni fikir ve risk almadan pek fazla ilerleyemezsiniz. Ama risk alması ve yenilikçiliği ile tanınan bir şirkete göre bu motosiklet, yani devrim niteliğinde Superbike 1299 Panigale kesinlikle çok uç bir noktada. Bu dosdoğru bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir motosiklet. Bir makineden diğerine dönüşen bir şekil değiştirici.

İlk model üretildiğinde mühendisler bunun yapımının imkansız olduğunu ve asla işe yaramayacağını söylemişlerdi. Ama Bologna’daki mega fabrikada bazen hayal kurmanın iyi bir şey olduğunu kanıtlıyor. Ducati’ye sıklıkla iki teker dünyasının Ferrarisi denilir. Ducati kesinlikle yarış pistinde doğmuş bir markadır. Sporun en üst seviyelerinde olan bu yarış motosikletleri 17 Dünya Şampiyonası kazanmıştır. Otoyol motosikletlerinin ise genellikle piyasadaki en iyi yüksek performanslı makineler olduğu düşünülür.

Daha önceleri Rossi’nin GP makineleri de dahil olmak üzere tüm Ducati motosikletleri, Bologna’nın tam merkezinde bulunan 64 bin metrekarelik mega fabrikalarında tasarlanıp üretiliyor. Ducati sadece araç üretmiyor aynı zamanda hayallerde üretiyor. Fakat İtalyan hayalini vücuda getirmek kolay değil. 1926 yılında mütevazi bir başlangıç yapan Ducati o günden beri yenilikçi tasarımlar konusunda istikrarlı bir şekilde kumar oynadı ve yeni pahalı teknolojilere öncülük ederek dünya çapında üne kavuştu. Yeni fikirler ve risk almadan kesinlikle fazla ilerleyemezsiniz. Global yaşanan ekonomik krizden sonra Ducati’nin birşeyleri farklı yap geleneğine bağlı kalan ekip yepyeni bir yaklaşım öne sürdü, imkansız olanı ileri sürdü. Verdikleri karar tek bir pazara girmek yerine dört pazara birden girmek, hem de tek bir motosiklet ile. Kulağa tamamen fantezi olarak gelen bir fikir. Çünkü asfalt üzerinde bir roket gemisi olan bir motosiklet engebeli arazide giderken bir motosikletten tamamen farklı bir tasarım gerektirir. Aynı şekilde arkada bir yolcu ile uzun mesafe kat edebilmek ya da şehir trafiğinde araçların arasından sıyrılıp geçebilmek için yine tamamen farklı bir yapıya ihtiyaç duyar. Ama Ducati’nin mühendis ekibi bunu mümkün olduğunu düşünerekten yola koyuluyor. Tek bir tuşa basınca bir motosikletten diğerine dönüşebilen bir makine yaparak Ducati’nin geleceğini güvence altına aldılar. Ducati bu hayali gerçekleştirmek için o yıl 10 milyon Euro harcadı. Süspansiyon ve motor sistemleri dağ yolları ve arazilerle başa çıkmak üzere şekil değiştirebilen aynı zamanda çevik bir şehir motosikletine dönüşebilen bir araç hayal ediyorlardı. Ve ona Multistrada 1200 adını verdiler. Tüm bu karmaşık yarış temelli sistemler müstakil olarak değil, dönüşen tek bir motosiklet halinde nasıl çalışacak. Otoyolda yarış temelli 1200 cc’lik motorun gücü nazikçe arka tekerleğe indirtiyor. Süspansiyon en rahat ayarına geçirtiliyor, motorun rokete benzeyen ve gçlü bir egzoz çıkışına sahip olan hızlanma sistemini motosikletin kontrol ünitesi tarafından dizginleniyor. Böylece aksi takdirde kontrol edilemez bir canavara dönüşebilecek bu motor uzun mesafe yol motorunu üstlenmek üzere ehlilleştirilmiş oluyor.

Multistrada’dan sonra Ducati’nin yeni sanat eseri Superbike 1299 Panigale…

Ducati’nin Panigale 1199 modelinin güncellenmiş yeni versiyonu bu sene itibariyle görücüye çıktı. Daha önce 1199 olarak bilinen motor artan silindir hacmi ile beraber yeni ismiyle 1299 olarak piyasaya satışa çoktan sunuldu. Motorun Silindir hacmi 1285 cc’ye yükseltilen motor sadece baz ve Panigale S versiyonu ile beraber satışa sunuluyor.

Panigale R ise Superbike sınıfındaki ihtiyaçları karşılayabilmek adına 1198 cc’lik motor ile devam etme kararı alıyor. Ama Panigale R, yarış özelliklerine sahip olacak. Motorun Düşük sürtünmeli pistonlara, hafifletilmiş krank miline yer verilen motosiklette Öhlins süspansiyon ve tamamen Akropovic tarafından üretilen titanyum egzoz sistemi kullanarak tasarımı gerçekleşiyor.

Superbike 1299 Panigale, 205 beygir gücündeki motorun maksimum tork gücü ise 136 Nm olarak açıklanıyor. 1299 Panigale’în toplamda ağırlığı ise yaklaşık 184 kg. 1299 Panigale S ise yine 205 bg gücünde ve 144 Nm torka sahipken ağırlığı elektronik süspansiyon bileşenleri ise ağırlığı 190 kg’ye ulaşabiliyor. Ducati’nin bilindiği üzere tüm modellerde kullandığı debriyajsız vites değiştirmeye olanağını sağlayan Quick Shift sistemi bu yeni model üzerinde kesinlikle bulabilirsiniz.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

İspanya Moto GP’de Lorenzo Rüzgarı

Pts, Mayıs 4, 2015 11:11amURL:Embed:İspanya Moto GP’de Lorenzo Rüzgarı İspanya’daki galibiyet bir kez daha yabancıya …