Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / Drift Böyle Yapılır

Drift Böyle Yapılır

Drift Böyle Yapılır

İlk olarak 90’lı yılların başında Japonya’nın dağlık ve virajlı yollarından hızla inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir. Drift temelde aracın virajı dönme esnasında oluşan merkezkaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir. Türkçeye “yanlama” olarak geçmiş fakat birçok kelimede olduğu gibi yabancı şekli daha çok kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı bir harekettir ve motorsporları açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü drift aracın aktarma organlarına zarar vermekte ve lastiği yıpranmasıyla yol tutuşunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Buna bağlı olarak da tur sürelerini düşürmektedir. Bir otomobilin drift yapabilecek nitelik taşıması için öncelikle jantların minimum 17″ ebatında olması ve ince yanak lastikler kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde lastiğin janttan çıkabilmesi olasıdır. Bunun haricinde arkadan itişli bir araç olması ve güçlü bir motora sahip olması gerçek manada driftin olmazsa olmazlarındandır. Bunlara ilave olarak gerçek bir drift aracında kitli diferansiyel bulunur, bu sayede arka taraf koptuğunda tekerlek hızı dengelenerek aracın rahat kontrol edilebilmesi sağlanır. Eksi kamber ayarı ile tekerlekleri hafif içeriye baktırıp, viraj çıkışlarında yeterli gücü hissedebilmek için motorda tork artırıcı düzenlemeleri yapmak önemlidir.

GoPro sponsorluğunda gerçekleştirilen New Jersey’deki Formula Drift 2014 muhteşem görüntülere sahne oldu. Seyircilerin büyük ilgi gösterdiği bu yarışmada yarışmacılar birbirinden başarılı performanslar sergilerken, ortaya konulan showlar da göz kamaştırdı. Örnek vermek gerekirse Fredric Aasbo-Chris Forsberg finali bile drift adına başlı başına en iyi gösterilerden biri olarak kabul edilebilir. Video da bu performansı doyasıya izleyebilirsiniz.

Bu final yarışındaki heyecanı araç içi, araç üzeri ve araç dışındaki kameralardan alınan görüntüleri ile sunularak bütün heyecanı yaşayabilmeniz amaçlanmıştır. Tekerleklerden çıkan dumanından, araçların mükemmel tutuşuna, direksiyon hareketlerinden fren ve süratlenme süreçlerine birçok detayı farklı açılardan yakalayabilecek mükemmel bir drift performansını size sunmuş oluyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …