Anasayfa / Araba Yarışları / Drag / Drag Yarışlarında Yaşanan Kazalar

Drag Yarışlarında Yaşanan Kazalar

Drag Yarışlarında Yaşanan Kazala

Dünyaca ünlü bir çok drag yarışlarında oldukça korkunç kazalar yaşanabiliyor. Amerika’da her sene düzenlenen Carnage Festivali’nde, çılgın arabaların katılmış olduğu drag yarışlarında istenmeyen bir çok kaza meydana geldi. İzlemiş olduğumuz görüntülerin bir bölümünde aracın gövdesi patlama sebebiyle şasesinden ayrılırken, otomobilin o uçan gövdesi seyircilerin arasına düştügü andan itibaren yüreklerin ağza gelmesine neden olacak sahneler yaşanıyor. İlerleyen dakikalarda kazayı yapan otomobilin, daha çıkıştan itibaren kontrolsüz olduğunu gördüğümüz an zaten facianın geldiğini anlıyoruz. Kaza haberlerinde sıklıkla duyduğumuz, “aracın kontrolünü kaybetti” başlıkla haberlerdeki gibi bir an. Sürücünün zaten başından beri aracın kontrolünü hiç eline alamadığını da ayrıca görüyoruz. Yarış startından itibaren yalpalayıp durduktan sonra, finalinde spin atması ne yazık ki istenmeyen görüntülerin ortaya çıkmasına neden olurken, çok basit bir direksiyon hakimiyet kaybının kötü kazaların gerçekleşmesinde büyük bir etken olduğunu görebiliriz.

Araç içi kameralardan sürücülerin yaşadığı şok ve şaşkınlığın suratlarına yansıdığını görmekle beraber, kimi sürücülerin büyük bir kıvraklık ve soğukkanlılık ile olayı kontrol altına alma çabası da kameralara yansımış. Dakika 2.50’den sonra, kaza yapan sürücünün aracın içinden çıkma gayreti izleyenleri şaşkına çeviriyor. Görüntülerin 5. dakikasından sonra arabanın sürücüsüne – hey dostum, önce düz yolda araba kullanması öğren de gel, dememek için kendinizi epey zorlayabilirsiniz. 🙂

Yüksek performanslı otomobillerin boy gösterdiği drag yarışlarındaki kazaların bazıları, basit direksiyon hakimiyet kaybından, bazıları ani hareketler sonucu kontrollü kaybetme ki, biz buna refleks zayıflığı da diyebiliyoruz. Ve tabii ki savrulmalar. Savrulmalar kaza sebebi olan ve finalinde ölümcül kazalara sebep olabilecek, aracı kontrol dışına çıkartmanızdır. Ani sert direksiyon hareketleri ise yüksek hızlarda ağırlık transferiyle otomobilin kontrolünü kaybetmenize sebep olarak, aracın spin atmasını sağlar. Drag yarışlarında yaşanan kazalarda sıklıkla bu görüntülere rastlayabiliriz.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …