Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Dakar Ralliye Hazırlık

Dakar Ralliye Hazırlık

Dakar Ralliye Hazırlık

İzlemiş olduğumuz görüntüler 2009 yılında gerçekleşen Dakar Rallisi’nden alınmış. Afrika’da 2008 yılında yaşanan terör olayları neticesinde teröristlerin tehdidi üzerine özellikle iptal edilen ralli, Dakar’da 3-18 Ocak 2009 tarihleri arasında ilk defa Güney Amerika’da Arjantin’de gerçekleşiyor. Dakar Rallisi startını Buenos Aires’den kerteriz alarak, Dakar Rallisi’nde 14. ve son bölüm Cordoba – Buenos Aires arasında 227 km’si özel etap olmak üzere toplam 792 km. Dakar Rallisi her zaman olduğu gibi yine heyecan, çekişme, drama, hayal kırıklığı ve sevinci bir arada sunuyor. Dakar motorsiklet rallisine 600’den fazla yarışçı katılıyor, pilotların ise hayatlarındaki en büyük meydan okumasına sahne olarak tarihteki yerini alıyor. 49 farklı ülkeden 217 motosiklet sürücü, 30 ATV, 188 otomobil ve 80 kamyonun başlangıç aldığı rallide Patagonya ovaları, And dağları ve Atakama Çölleri oldukça zorlayıcı ve heyecanlı koşullarda geçilmiş oldu.

Ralli’nin son etabında pilot Helder Rodrigues galip gelirken, İspanyol ülkesi adına yarışan pilot Marc Coma ise 2009 Dakar Rallisi’nin motosiklet kategorisinde galip gelerek şampiyonluk sevincini yaşayan isim oldu. Pilot Fransız Cyril Despres ikinciliği elde etti.

Zorlu Dakar rallisine Türkiye’den o dönem katılan takım ise; Jim Beam Dakar Türk Takımı’nın gold-sponsorluğunu TÜRK TELEKOM, yardımcı sponsorluğunu ise KTM / SPOR MOTO, FORD, CASTROL ve LOCTITE üstleniyor. POWER FM, Adidas, Num Num ve MAC takımın destek sponsoru olarak yarışta ayrıca yer alıyor. Jim Beam Dakar Türk Takımı için özel olarak hazırlanan 450cc ve 530cc’de üretilmiş KTM motosikletleri ile Marathon kategorisinde mücadele ediyorlar. Jim Beam Dakar Türk Takımı adına yarışan pilot Kutlu Torunlar, 8. etap başlangıcı motorunda yaşadığı teknik arıza nedeniyle maalesef yarış dışı kalıyor.

Toplamda 9574 km’lik ralli’de, Fransız motosikletçi feci bir kaza ile hayatını kaybederken, diğer bir motosiklet sürücüsü ise o dönem komada kalarak hayata tutunmaya devam ediyor.Sürücü ralli esnasında 2 Arjantinli organizasyon kamyonunun yaptığı kaza yüzünden ölürken, otomobil kategorisinde kaza geçiren İngiliz ralli pilotunun koma durumu ise o dönem devam ediyor

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2014 Hitit Rallisi

Cts, Kasım 22, 2014 9:28amURL:Embed:2014 Hitit Rallisi Özet Görüntüleri Geçen 8 yılın ardından Hitit Rallisi …