Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Dakar Rallisi’nde büyük şok: Polonyalı Motosikletçi Ölü Bulundu!

Dakar Rallisi’nde büyük şok: Polonyalı Motosikletçi Ölü Bulundu!

Dakar Rallisi’nde büyük şok: Polonyalı Motosikletçi Ölü Bulundu!

Dakar Rallisi Motosiklet, otomobil, ATV ve kamyon olmak üzere 4 farklı sınıfta gerçekleşiyor. Dakar Rallisi uzun senelerdir Paris ile Dakar ve Afrika kıtasındaki rota arasında yapılırken, 2009 yılındaki teröristlerin terör tehdidi sebebiyle, yetkililerin aldığı karar üzerine mecburen Güney Amerika kıtasına taşınmıştı. Bu sene Dakar Rallisi Arjantin, Bolivya ve Şili rotası üzerinde gerçekleşti. 4 Ocak 2015’te Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan Dakar rallisine toplamda 414 aracın katıldığı, 3 ülkede, 9 bin kilometre uzunluğunda bir rotayı takip ederek efsanevi bir finale imza attı. Dakar Rallisinin Arjantin’deki tanıtım startına seyirci katılımının oldukça büyük olduğu bir atmosferde gerçekleşirken, rallini finali ise kötü bir sürpriz ile sonuçlandı. Her sene motosiklet ve otomobil pilotlarının binlerce kilometre yol kat ettiği ve dünyanın en zorlu yarışlarından birisi olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde bu sene bir facia daha yaşanarak ölüm meydana geldi.

Bugüne kadar yapılan Dakar Rallisinin geçmişine dönüp baktığımızda şimdiye kadar, 50’den fazla kişiyle beraber 28 sporcunun yaşamını yitirdiğini görürürüz. Dakar Rallisinin düzenleyen organizasyon yetkilileri tarafından yapılan basın açıklamasında, yarışmaya Polonya’dan Farma Prom takımı adına yarışan 39 yaşındaki motosiklet sürücüsü Michal Hernik’in yarış parkurunun dışında ölü bir şekilde cansız bedeninin bulunduğu belirtildi. Organizatörlerin devam eden açıklamasına göre Michal Hernik, Arjantin’in San Juan ile Chilecito şehri arasında gerçekleştirilen 3. etabın ne yazık ki 206. kilometresinde motosikletçinin ölü bedeni bulundu. Sürücünün motosikletine takılı olan takip cihazından gelmekte olan sinyalin kesilmesinin ardından yetkiller ambulans ve helikopter dahil olmak üzere arama çalışmaları başlatılıyor. Yetkilerin yapmış olduğu arama kurtarma neticesinde, Hernik’in ölü bedenine yarış parkurunun 300 mt dışında, başında kask olmadan bulduklarını ifade ediyorlar. Yapılan araştırma neticesinde pilot Hernik’in açıkçası bir kazaya karışmadığını, bununla ilgili bir ipucu veya delile rastlamadıklarını ama ölüm sebebi hakkındaki araştırmalarının kesinlikle devam edeceği ayrıca belirtildi.

39 yaşındaki motosiklet sürücüsü Michal Hernik’in kariyerine dönüp baktığımızda ilk defa Dakar Rallisine katılmış olduğunu görüyoruz.