Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Çanakkale 100. Yıl Rallisi

Çanakkale 100. Yıl Rallisi

Çanakkale 100. Yıl Rallisi

Bu seni ralliciler Çanakkale 100 yıl anısı etkinliği altında ilk defa Çanakkale’de mücadele ettiler.  ESOK (Eskişehir Otomobil Sporları Klübü) tarafından organize edilen  Çanakkale 100. yıl etkinliği altında sezonun ikinci rallisi start aldı. ESOK tarafından her sene Eskişehir’de düzenlenen ralli, özel etaplarıyla bu yıl Çanakkale’ye taşıyarak anlamlı bir etkinliğe imza attılar.

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Başkanı Metin Çeker ayrıca , “ Türkiye Ralli Şampiyonası’nın bir ayağının Çanakkale’ye gelmesi 100. Yıl şerefiyle ama bu ilgi, bu hazırlık ve bu kadar tarihi bir yerde de bulunmak hepimizi çok mutlu etti. Federasyon olarak gelecek yıllarda da devamını hemen aklımıza getirdi. Çanakkale yöresel etapları da çok güzel. Bu ilgiyi de gördükten sonra, bu mücadelenin sonunda da herkes ralliye doymuş olacak arkadaşlar. Çanakkale halkının bu ilgisini tamamen bekliyoruz. Ralli sonunda da herkes mutlu olacak” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Yarışma Castrol Ford Team Türkiye takımından Pilot Murat Bostancı – Onur Vatansever ve TOSFED Başkanının işaretiyle start aldı. Seyircilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Murat Bostancı yarış hakkında “Gerçekten her zaman bütün yarışlarda görmek istediğimiz bir ilgi. Bütün Çanakkale halkına çok teşekkür ediyoruz. İnşallah bizde onları mahcup etmeyiz. Keyifli bir yarış geçer, herkes keyif alır. İlk yarışı kazanarak geldik buraya İzmir’deki Ralli’den, şampiyonada lideriz. Castrol olarak da takımlar şampiyonasında lideriz. İnşallah güzel bir yarış olur ve bu yarışla liderliğimizi pekiştiririz” diyerek sözlerini tamamladı.

Cumartesi günü  yapılan rallinin start öncesi, yarışmacı ekiplerin katılımıyla rallinin özel anısına uygun Çanakkale Şehitleri Abidesine anlamlı bir ziyarette bulundular. Yarış asfalt zeminde gerçekleşirken ilk koşulan rallide Yahya Çavuş ve 57. Alay ve Nezahat Onbaşı etapları Cumartesi günü bir kez koşulurken, Pazar günü ise iki kez koşuldu. Çanakkale’de ilk defa böyle bir yarışın koşulması sebebiyle yarışmaya oldukça yoğun ilgi vardı. Yarışmaya yaklaşık çevre üniversitelerinden öğrencilerin katılımıyla 3500 kişilik seyirci alanı tamamıyla doluydu.

Kadın pilotlar arasında göze çarpan isim yine Burcu Çetinkaya oldu. Simin Bıçakçıoğlu pazar günkü etapta talihsiz bir şekilde takla atarak yarış dışı kalmasıyla, kadın pilotlar arasında birinciliği Delta Sport takımı adına yarışan Burcu Çetinkaya ve Çiçek Güney ikilisi aldı.

Ümit Erdim ve co-pilotu Şenay Güray N sınıfında birincilik alırken, Historic classmanında ise  Pullkinen- Rahkonen ikilisi birinci gelirken,  ve 9 etabın yedisini kazanarak Murat Bostancı ve Onur Vatansever ikilisi sezonun ikinci zaferine ulaşan isimler oldu.