Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / BMW Kendi Kendine Drift Yapıyor

BMW Kendi Kendine Drift Yapıyor

BMW Kendi Kendine Drift Yapıyor

Kaçıranlara işte otomatik drift videosu…Şaşırmayın, evet bu BMW kendi kendine yanlıyor 🙂

Bugüne kadar bir çok drift videosu izledik ama kendi kendine drift yapan bir otomobil videosu hiç izlemedik. Evet, duyduklarımız ve gördüklerimiz doğru, BMW kendi kendine drift yapabilen bir otomobil prototipi üretti.  Alman otomotiv devi üreticisi BMW, geçtiğimiz yıl CES 2014 Otomobil fuarında yeni bir teknoloji olarak adlandırdığımız “özerk sürüş teknolojisi” kapsamında prototip otomobil üreterek rakiplerine büyük fark atmış oldu. Dünya’da ilk kez kendi kendine drift yapabilen BMW M235i prototipini otomobil severlerin beğenisine sunarak otomobil sektöründeki sarsılmaz konumunu bir kez daha sağlamlaştırmış oldu. Otomobil dünyasındaki teknolojik gelişmeleri  düzenli olarak  takip edenlerin bildiği üzere, ilk özerk sürüş sistemini daha önce Mercedes Benz firmasından duymuştuk ama prototip üretim konusunda BMW’nin daha atak davrandığı açıkça ortada.

İzleyici yorumlarından anladığımız kadarıyla bazıları bu durumdan pek şikayetçi “Pedalı vitesi direksiyonu hissetmeden olur mu bu iş ya. Saçmalık bence gereksiz bir şey…” gibi yorumlar da geldiğini görüyoruz :))) Bu teknolojiye beğenmeyen yorumcuların en büyük kaçırdığı nokta ise konunun öznesinin tamamiyle drift odaklı olmadığı, buradaki asıl önemli olan nokta, otomobilin yüksek hıza çıktığı andan itibaren kaygan zeminde spin atmadan yoluna sürücüsüz devam ediyor oluşudur.

Evet bazı driftseverler ise “Drifti ben yapmayacaksam bu işin keyfi nerede” diye soruyor olabilirler. Özerk sürüş teknolojisinin geliştirilmiş olmasının en temel özelliği, araç spin attığında direksiyon hakimiyetini kaybederek ne tarafa kıracağını bilemeyen sürücüler için büyük bir avantaj olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Trafik kazalarına istatiksel olarak bakacak olursak, kazaların bir çoğu sürücülerin direksiyon hakimiyetini kaybedip yola ve bariyerlere savrulmasını bu sistem sayesinde en aza indirgemeye başlayabiliriz. Kayda değer ölçüde geliştirilen bu sistemin fark yaratabileceğini düşünüp gelişmeleri takip etmek daha sağlıklı diye düşünmeliyiz. İlerliyen aylar içerisinde geliştirilen bu teknoloji sayesinde sürüş esnasında beklenmedik durumlara karşı, güvenlik seviyesini arttırmak için yapılan bu yeni nesil kontrol mekanizmalarının bize neler gösterebileceğini gelişmeleri takip ederek anlayabiliriz. Ve bu anlamında gayet başarılı bir çalışma olduğu aşikar.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2016 Model Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Çar, Nisan 22, 2015 1:33pmURL:Embed:2016 Model Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse Tekniğin sanata, sanatın tekniğe …