Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / BMW E30 Drift

BMW E30 Drift

BMW E30 Drift

İlk olarak 90’lı yılların başında Japonya’nın dağlık ve virajlı yollarından hızla inmeye çalışan kişiler tarafından keşfedilmiştir. Drift temelde aracın virajı dönme esnasında oluşan merkez kaç kuvvetine direnemeyip arka kısmının kopması prensibine dayalı bir olaydır ve buna verilen isimdir. Türkçeye “yanlama” olarak geçmiş fakat birçok kelimede olduğu gibi yabancı şekli daha çok kullanılmaktadır. Drift genel olarak gösteri amaçlı bir harekettir ve motorsporları açısından istenmeyen bir durumdur. Çünkü drift aracın aktarma organlarına zarar vermekte ve lastiği yıpranmasıyla yol tutuşunu büyük ölçüde azaltmaktadır. Buna bağlı olarak da tur sürelerini düşürmektedir. Bir otomobilin drift yapabilecek nitelik taşıması için öncelikle jantların minimum 17″ ebatında olması ve ince yanak lastikler kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde lastiğin janttan çıkabilmesi olasıdır. Bunun haricinde arkadan itişli bir araç olması ve güçlü bir motora sahip olması gerçek manada driftin olmazsa olmazlarındandır. Bunlara ilave olarak gerçek bir drift aracında kitli diferansiyel bulunur, bu sayede arka taraf koptuğunda tekerlek hızı dengelenerek aracın rahat kontrol edilebilmesi sağlanır. Eksi kamber ayarı ile tekerlekleri hafif içeriye baktırıp, viraj çıkışlarında yeterli gücü hissedebilmek için motorda tork artırıcı düzenlemeleri yapmak önemlidir.

Videoda Ürdün Drift takımının BMW E30 2.5 Turbo ile sergiledikleri drift performanslarından bir seçki mevcut.

Drift performansı değerlendirmesinden önce videodaki BMW E30 2.5 Turbo’nun teknik özelliklerini sıralamak gerekirse, M50B25 Non Vanos motora sahip bir BMW E30 bunun yanında B28 krank mili ve T70 turbo ve çekiş sistemine sahip bir araç.

Ürdün drift takımı tarafından modifiye edilen bu aracın kıvraklığı ve tutuşu artmış ve drifte çok daha uygun bir hale getirilmiştir. Videoda hem yolda, hem de meydan tarzı alanda başarılı ile drift yapabiliyor ilgili takım.

BMW E30 drift için çok tercih edilen bir araç özellikle motor ve aksamları modifiye edildikten sonra birçok drift etkinliği ve yarışında BMW E30’ları görebilmekteyiz. Bu konuda o kadar etkin bir model ki telefonlar için BMW E30 Drift oyunu bile mevcut.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

2017 Audi A4 Sport Sedan

2017 Audi A4 Sport Sedan 2017 Audi A4’ün sade dış görüntüsünün ötesindeki gücü anlamak için …