Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / Ayvalık’ta Tarihi Batı Anadolu Rallisi

Ayvalık’ta Tarihi Batı Anadolu Rallisi

Ayvalık’ta Tarihi Batı Anadolu Rallisi

Klasik Otomobil Kulübü organizasyonuyla bu yıl  18. kez düzenlenen uluslararası ‘’Tarihi Batı Anadolu Rallisi’’ ( “West Anatolian Historic Rally” ) bu yıl 16-19 Mayıs tarihleri arasında Ege Bölgesi’nde gerçekleşirken ‘’Zeytin Ağaçlarımızı Koruyalım’’ sloganı ile klasik otomobil tutkunları yola çıktı. Geçen sene yapılan yarışın tüm geliri Soma Madeni felaketini geçirmiş olan ve bundan dolayı yakınlarını ve akrabalarını kaybeden çocukların okul masrafları için bağışlanarak çok anlamlı bir işe imza atmışlardı. Bu senede gerçekten çok anlamlı ve hassas bir slogan ile yola çıkarak Türkiye’nin en değerli en iyi zeytin üretim bölgesi olan Ayvalık ve çevre bölgesindeki zeytin ağaçlarının korunması ve yok edilmemesi için bir araya gelindi.

Klasik Otomobil Kulüp yetkilileri, bu sene gerçekleştirilen yarış öncesi  “İlk defa 1997’de düzenlenen Tarihi Batı Anadolu Ralli bu sene 18. yılını dolduruyor. Her sene düzenli olarak gerçekleştirdiğimiz ralli, uluslararası nitelik taşıması nedeni ile ülkemizin  tanıtımına büyük katkı sağlıyor. Bu sene de yurtdışından katılımcılarımız olacak. Ayrıca, ülkemizin en değerli zeytin üretim bölgelerinden biri olan Ayvalık ve çevresinin değerine dikkat çekmek ve zeytin ağaçlarının korunmasına katkıda bulunmak amacıyla rallimizi bu sene ‘’Zeytin Ağaçlarımızı Koruyalım’’ sloganı ile gerçekleştiriyoruz.’’ diyor.
‘’Tarihi Batı Anadolu Rallisi Ayvalık’tan start alarak  klasik otomobil severler Güre-Bergama arasındaki muteşem doğa manzaralı, ormanlarla kaplı asfalt dağ yollarından Çandarlı‘ya ve oradan  Cunda Adası‘na kadar uzanan bir yol rota üzerinde çok keyifli bir yarış geçirdikleri kesin.  Klasik otomobil tutkunları 3 gün süren yarışta toplamda 450 kilometre yol yaptılar. Ve üç gün süren bu yarışa yurtdışı dahil olmak üzer yurt içinden de onlarca klasik otomobil tutkunu yarışmaya katıldı. Tarihi Batı Anadolu Rallisine katılan arabaların en yaşlı 1947 model ve en genci ise 1985 model araba. Her biri gerçekten pahalı sanat eserleriyle yarışabilecek nitelikte arabalar. Rallide Mercedes Benz, BMW, Chevrolet, Ford, Plymouth, Mercury, Cadillac, Alfa Romeo,  Buick, Rolls Royce Porshe, Citroen marka arabalar yer alırken ailelerin katılımı ve ilgisi oldukça büyüktü.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Dünya Ralli Şampiyonası’nda Meeke’den İlk Zafer… !

Per, Nisan 30, 2015 8:49amURL:Embed:Dünya Ralli Şampiyonası’nda Meeke’den İlk Zafer… ! Arjantin’de Meeke fırtına estirerek …