Anasayfa / Araba Yarışları / Formula 1 / Aytron Senna; Formula 1’deki ilk Yarışı Monte Carlo GP

Aytron Senna; Formula 1’deki ilk Yarışı Monte Carlo GP

Aytron Senna; Formula 1’deki ilk Yarışı Monte Carlo GP

Bölüm 1

“Benim için en kötü derece ikinciliktir” diyen Senna, Brezilya’daki yarış hayatı dışında Dünya Şampiyonası’nda yarışmak için Avrupa’ya ilk kez 1978 yılında gider ve hepimizin bildiği o efsanevi hayat hikayesi başlar. Formula 1 tarihinin en karizmatik pilotu, bu durum rakipleri ve gelecekte pilotlar arasında onun merhalesine ulaşmaya çalışan ve başkalarının yardımıyla Senna’nın kırdığı rekorlar kırmaya çalışanlar mı dersiniz yoksa bu uğurda kişiliklerini kaybedenler mi ?

Aytron Senna yarış dünyasında birçok kişiye saf yarışçılığı ve saf mücadeleyi öğreten isimlerden biri. Senna’nın babası “Kendisinin kartingde kariyer yapacağını hiç düşünmemiştik, ama artık hayatında çok önemli bir yeri var ve bu konuda Formula 1’e gideceği için endişeliydik” diye oğlunun geleceği için endişelenmeye başlar, geçen yıllarda babanın bu konuda haklı çıkması ise çok sonraları yüzleşmesi gereken bir travma olarak kaldığını düşünebiliriz.

Senna “Çok az insan gerçek beni tanır, yarışçı olmanın neler gerektiğini kesinlikle anlamıyorlar. Avrupa’da yaşamak için ailenizi, arkadaşlarınızı, binlerce kilometre uzaklarda bırakırsınız. Çok gençsinizdir, ve hep mücadele içindesinizdir, hiçbirşeyi kolay elde edemezsiniz” Sonuda o gün gelip çatmıştı, Aytron Senna ilk kez bir Formula 1 aracı   kullanacaktı. Senna ilk kez Formula 1 aracını kullanmanın heyacanı ile “ Bana bu şansı tanrının verdiğine inanıyorum, çok uzun zamandır bu anı bekliyorum, aynı zamanda sakin ve soğukkanlı kalmama yardımcı oluyor.” 3 Haziran 1984 Monte Carlo GP yarışındaki o günün Formula 1 Muhabiri  “ Formula 1 muhabiri olduğum için oldukça çok sık seyahat ederdim, Ayton ilk kez Toleman’da dikkat çekmeye başlamıştı. Araç kötüydü ve hiç yarış kazanamamıştı, o yüzden de Ayton’un Monaco’da yaptıkları inanılmazdı. Tek başına takımı kurtarmıştı diyebiliriz” O gün Monte Carlo GP’de pistin en tehlikeli yerinde yaptığı atak ile ikinciliğe yükselerek büyük bir başarı elde ediyor. O gün Formula 1’in yeni yeteneği Aytron Senna tur başına 3 san. İle A. Prost’u yakalayarak çok etkileyeci inanılmaz bir işe imza atıyor. O gün Prost hakemlere el işareti yaparak yarışı bitirmesini ister, ama durumdan hiç kimse şikayetçi görünmüyordu, açıkcası o gün tarafsız işe bakacak olursak, yarışın durdurulmasını gerektirecek bir durum yok idi. Sonrasında hakemler kırmızı bayrağı sallayarak yarışı durdurmaya karar verir, bir kaç tur daha gidilmiş olsa idi kesinlikle o günün birincisi Aytron Senna olacaktı, buna hiç şüphe yok. O gün için Aytron Senna’nın yarışı kazanacağından kesinlikle herkes emindi, çünkü çok iyi bir yarış çıkardığını herkes biliyordu. O gün Senna “Kazanma şansım çok yüksekti, ama çizgiyi birinci geçene kadar hiçbir şeyden emin olamazsınız. Formula 1 politika ve para, henüz önemli bir pilot değilseniz böyle şeylerle karşılarsınız.” Senna için kesinlikle üzücü bir sonuç, o sene şampiyon olamasa da şüphesiz ki, önümüzdeki yıllarda kariyeri efsanevi bir şekilde devam etti. O günün Formula 1’in yeni yıldızı Aytron Senna mükemmel bir performansın ardından ilk kez podyuma çıkıyor. İlk yarışındaki birisi için inanılmaz bir başarı diyebiliriz. Gelecek sezon için Senna, Toleman takımıyla beraber devam edip edemeyeceğini bilemez “Bilmiyorum, şu an herhangi bir net karar vermedim, biraz daha bekleyip en sonunda neler olacağını göreceğiz.” Senna rekabetçi bir pozisyonda olmadan tatmin olmayan bir karaktere sahip “ Bence motosporlarında mücadele ediyorsanız kazanmak için herşeyi yapmalısınız “

Lotus, Aytron Senna’nın ilerlemesi için kesinlikle harika bir yerdi. Şampiyonlukları ve pek çok yarış kazanmışlıkları vardı. Kazanması için Ayton’a kaynaklarının hepsini cömertçe sundular. “1984 yılında Formula 1’e ilk geldiğimde daha yeni başlıyordum, öğrenecek ve başaracak çok şeyim vardı. Aldığım her iyi sonuç, bir sürecin parçasıydı ve motivasyondu. Daha sonra, daha büyük bir takım olan Lotus’a geçtim. Ve kendimi geliştirmeye devam ettim. Ağır ağır öğreniyordum, bazı sorunlar yaşasam bile hep bir sonraki yarışa konsantre oluyorum. Bir yarışta şansız olabilirim ama o kötü bir yarışın sonrasındaki yarış ya da sonrasındaki 5 yarış iyi sonuçlanacaktır. Kendinize hep daha büyük hedefler koymalısınız”

Senna küçükken de kararlı ve azimli bir karakterdi. Annesi Senna için “ Daha çocukken ileride ne yapmak istediğini dair karar vermişti.”

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları

Cum, Haziran 19, 2015 1:34pmURL:Embed:2015 Kanada Grand Prix Antreman ve Sıralama Turları: Formula 1 takviminin …