Anasayfa / Araba Yarışları / Off Road / Aston Martin’de Lüks Spor Amaçlı Taşıt (SUV) Yarışında:

Aston Martin’de Lüks Spor Amaçlı Taşıt (SUV) Yarışında:

Aston Martin’de Lüks Spor Amaçlı Taşıt (SUV) Yarışında:

Herşey 2002 yılında başladı. 2002 Porsche’nin Cayenne’i lanse etmesi ilebirlikte lüks spor amaçlı taşıt piyasası böylelikle hareketlenmiş oldu. Satışı ve karı beraber arttıran grafiği ile birçok Cayenne satışı sonrasında bu Pazar değer kazanmış oldu ve bütün büyük otomobil şirketleri bu pazarı yoklamaya başladılar. Özellikle zengin tüketiciye büyük bir konfor sunan bu araçlar tüketiciler için vazgeçilmez hale gelmeye başladı.

Elbette pazarda beraberinde artan bu talep ile birlikte Rolls, Bentley ve Lamborghini de hemen bu piyasaya girmeye karar verirler. Land Rover’ın bu büyüyen piyasaya cevabı ise Range Rover’ın SUV uyumlu versiyonlarını yaparak vermişti.

Şimdi ise marketteki bu yarışa Aston Martin’de katılarak artık ben de varım diyor.

Dünyaca bilinen meşhur İngiliz markası bu işte kullanmak üzere birçok farklı projeye toplam 300 milyon dolarlık bir bütçe ayırarak ve bütün bu çabaların sonuçlarını DBX konseptinde bir üretilebilecek bir lüks GT crossover, ki sene başındaki Cenevre Otomobil Fuarı’nda bu konseptin sunumu yapılmıştı, anonsunu geçen hafta içerisinde yaptılar.

Rolls Royce “SUV” terimini kullanmasa dahi “Cullinan Projesi” adı altında bir çalışması mevcut. Rolls bunu her alanda hareket edebilen yüksek gövdeli Rolls olarak adlandırmayı özellikle tercih ediyor. Bununla birlikte Bentley hiç çekinmeden çıkacak bir sonraki modeli Bentayga’nın bir spor amaçlı taşıt olduğunu söylüyor. Lamborghini ise bilinen üzere zaten 3 yıldır piyasada olan Urus SUV ile pazarda yer alıyor ve birkaç yıl içinde yeni bir SUV üretiminin de sunulması  bekleniyor Lamborghini’den.

Bütün bu firmalar arasında bu pazara girişi en sürpriz olan ise elbete ki Aston Martin. Aston Martin diğer markalara göre nispeten daha butik  ve bağımsız bir otomobil üreticisi ve diğer firmaların aksine parçalarını diğer otomobil üreticilerine kesinlikle satmayarak butik bir şirket örneği sergiliyor. Örnek vermek gerekirse Rolls-Royce BMW’ye, Bentley ve Lamborghini ise Volskwagen’e çeşitli parçalar satabiliyor. Bu yüzden yeni bir pazarda tamamen yeni bir araç üretmek hiç şüphesiz ki cesur ve pahalı bir hamle Aston Martin için. Tabi ki bu üretimdeki masraflarını da kat be kat arttırıyor.

Aston Martin’in şirket sözcüsü Matthew Clarke bu konuda : “Bu bizim farklı şeyler üretmek konusunda önümüzü açıyor.” yorumunun yanında Aston trend olduğu için bu pazara girmeye çalıştığı tezini kesinlikle reddediyor. Gene de toplamda baktığımızda ürün çeşitlendirmesi şirket açısından da kesinlikle doğru bir strateji olarak görünüyor.

Aston Martin bu proje ile geleneksel müşter portföyünden farklı bir kitleyi, özellikle genç ve kadınlardan oluşan bir kitleyi, hedefleyerek rakiplerinde daha farklı bir profile oynuyor. Ayrıca bu ürünü ile şu ana kadar ulaşamadıkları birçok farklı pazara da açılım yapmak hedefleri arasına girdiğini rahatlıkla görebiliyoruz. Birçok ülke için Aston araç yüksekliği, zorlu yol koşulları vb. sebebler yüzünden kullanışlı bir araba olarak görülmüyor. Tabi ki bir Aston sahibi olmak prestijli gözükse de aynı zamanda sürüş keyfi de yaşayabileceğinizi bir Aston’unuz olması özellkle kadınlar içinde çok daha çekici ve cazip hale gelebiliyor.

Bu konuda örnek vermek gerekirse Rusya, Ortadoğu ya da Çin’in kırsal bölgesinde Aston alabilecek zenginlikte ama pratik sebeplerden dolayı alamayan bir kitle mevcut diyebiliriz. İşte çıkacak bu spor amaçlı taşıtın bir hedef kitlesi de kesinlikle bu insanlar olacak. Clarke bu konuda özellikle Çin’de Avrupa ya da Amerike gibi ülkelerde bir spor araba kültürü olmadığını bu yüzden bu piyasalara girişin bu yeni araç ile olabileceğini düşünerekten yavaş ve sakin adımlarla girmeyi düşünüyorlar.

Aston Martin’in yeni SUV aracıyla ile ilgili Üretim bilgilerimiz henüz çok kıt ve sınırlı olsa da dört kapılı bir modelle çıkış yapılacağını daha sonra ise iki kapılı bir model çıkarılacağını şimdiden biliyoruz. Bu  SUV aracı tamamıyla yeni bir tasarım olacak ve Aston Martin’in pazarlama planlamasına göre 2020’den önce piyasaya sürülmesi öngörülüyor. Geleneksel  V8 ve V12 motor seçeneklerinin de bu araçta opsiyonel olarak sunulması bekleniyor.

Görünüşü ile ilgili ise herhangi bir telaşa gerek yok çünkü  Aston Martin her zaman iyi görünüşe sahip arabalar üretir.

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu

Cts, Mayıs 2, 2015 8:59amURL:Embed:Lamborghini Aventador SV’nin Savaşçı Ruhu Ve İtalyanlar Arabayı Yaratttı. Lam­borg­hi­ni, Cenevre …