Anasayfa / Araba Yarışları / Drag / Araba mı, Sanat Eseri mi: Lotus Evora 400

Araba mı, Sanat Eseri mi: Lotus Evora 400

Araba mı, Sanat Eseri mi: Lotus Evora 400

Milenyumun en hızlı spor arabası, Lotus Evora 400, bu zamana kadar üretilen en güçlü Lotus.
Lotus, spor araba mühendisliğinde geçirdiği koskoca 65 yıl…
İngiltere Northfolk fabrikasında yeni nesil bir süper araba doğuyor…

Lotus Evora, geçmiş ile gelecek arasında kesinlikle köprü. Hepimizin bildiği üzere İngiliz araba üreticisi Lotus, harika kontrol edilebilen çelik arabalar ile sektörde biliniyor. Lotus’un sırrı hafif malzemelerden, süspansiyondan, lastiklerden ve tekerlek dengesinden oluşan kompleks bir bileşimdir. Lotus bahsetmiş olduğumuz mirasdan doğan süper bir araba yarattı, Lotus Evora 400. Son hızı maksimum 300 km/s hıza ulaşabiliyor. 0-100 km/s çıkışını 4.2 sn’de gibi az bir süreden çıkıyor. Otomobilin kalbinde 3.5-litre hacimli yumuşak V6 motoru var. Bu motor 406 bg güç ve 410 Nm tork üretiyor. Selefi arabalaran 22 kg daha hafif olan alüminyum şasiye sahip ve ayrıca satın almada farklı bir opsiyon isteyenlere daha büyük frenler ve (6-ileri manuel şanzımanla beraber standart kısıtlı kaydırmalı diferansiyel ile birlikte satış opsiyonu da mevcut. Hafif ve kompozit kaplaması ve şasesi uçmasına yardım ediyor, sıradan bir hızlı arabadan fazlası olan Evora 400 Lotus için kesinlikle yeni bir şafak. Önde arabayı canlı gösteren klasik şekli kullanılmış, ikisinin bir birleşimi var, bizce arabaya fazlaca mevcudiyet veriyor. Lotus kendi direksiyonunu hafif magnezyumdan yapıyor. Bunun insan ile makine arasında samimi bir duygu sağladığı kesin. Evora’ya baktığınızda arabadaki aşırı yumuşak yapının arabayı hem bugün, hem 10 sene sonra iyi göstereceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Büyük bir vizyon, 15 yılın sonunda geniş araba yelpazesi ile yeni bir çağa girmek. Bu yeni araba gelecek yelpazesini kesinlikte temsil ediyor ve bu Evora 400 gerçek bir yeniliktir. Geçmişe doğru biraz geriye dönüp baktığımızda Evora’nın öyküsüne kısaca değinmek gerekiyor; tasarım tasavvurundan, fabrika montajına, süper araba olarak doğumuna kadar. Ferrari’den tanınan şimdi ise Lotus’un tasarım direktörü olan Donato Coco. Donato hem bir tasarımcı , hem de klasik bir araba tarihinin öğrencisi, Evora’nın Lotus yapısına nasıl uyacağına karar vermek için mükemmel bir kombinasyon. Lotus hepimizin bildiği üzere zengin bir mirasa sahip bir marka. Bizce spor otomobiller sektöründeki yarış zaferleriyle ve ürettiği bu güzel arabalar markayı eşsiz bir konuma getiriyor.

Tasarım yenilikleri ve akıllı mühendislik sonucu olan Lotus Evora 400 Lotus arabalarının kalbinin tam orta yerinde duruyor…:) Lotus arabaları motoru arkada kullanıyor, yani en ağır bileşeni arka tekerleklerin ortasına koyuyor. Lotus Evora’nın ilk çıktığı zaman da 2+2 motoru arkada olan eşsiz bir spor arabasıydı. 2+2 prensibi basit, önde ve arkada ikişer koltuk ama motoru arkada olan bir arabaya o zaman için 2+2 koltuk koyma oldukça bir büyük bir kumardı, ve kazanıldı. Çünkü o dönem için böyle bir araba tasarlamak arabanın oranlarıyla oynamak demekti. Çünkü tarihe dönüp baktığımızda bu arabaları yapanlar belki de güzel bir araba yaparken zorlandılar. Her spor arabada kompakt görünen bir spor araba yaratmaya çalışırsınız. Gövde sanki makinenin üzerine sıkıca paketlenmiş ve gereksiz hiç bir şey konmamış gibi görünmelidir. Ve Lotus Evora 400 bu sıkıca paketlenmiş bir arabanın sonucudur. Lotus eski Evora tasarımlarından bugüne kadar gelen öyküsünde, Evora 400’ün gelecek üstüne taşıdığını söyleyebiliriz. Olay sadece planlar ve hoş arabalar tasarlamak değil, mesele bunları uygulayıp üretime geçmek, Lotus Evora 400’ün bu anlamda bir sanat eseri olduğunu söyleyebiliriz. Lotus Evora 400 optik bir yanılsama, durun durun kötü anlamda bunu söylemedim elbette 🙂

Daha sert, daha hızlı ve güçlü bir model düşünenleri  Evora S modelinin yanına alıyoruz. Fazladan güce sahip Evora S bambaşka bir araba. Daha sert bir süspansiyon sürüşün daha alçak ve daha sert olmasını sağlıyor. Bu ne anlama mı geliyor, sürücünün vasıtasıyla yol dinamiklerini hissedilmesi anlamına geliyor. Lotus tasarım ekibi kendi araçlarına yakışır bir şekilde kendi lastiklerini tasarlıyorlar. Lastikte özellikle sertliği arttırılmış bloklar arttırılmış bir viraj tutuşu sağlıyor. Lastikteki özel gizli bileşen hem ıslak hem kuru şartlarda maksimum kontrol performansını da beraberinde getiriyor.

 

 

 

 

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Formula 1 Avusturya Grand Prix

Çar, Temmuz 1, 2015 1:42pmURL:Embed:Formula 1 Avusturya Grand Prix Formula 1’de Avusturya Grand Prix’i hızlı …