Anasayfa / Araba Yarışları / Drift / 2016 Model Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

2016 Model Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

2016 Model Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse

Tekniğin sanata, sanatın tekniğe dönüştüğü an, Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse…

O bir mühendislik şaheseri. Bugatti Veyron’un eski dönemlerdeki o efsanevi tanıtımını yeniden bir hatırlayalım “bu aracı 407 km/saat hıza ulaştırma için harcanan emek ve süre aracın tasarımı için harcanan sürenin yalnızca 1/3’ü, geri kalan emek ve zaman aracı bu hızdayken makul bir mesafede ve parçalamadan durduracak sistemi tasarlamak için harcandı.”

Yol üzerinde saatte 457 km ile hızla uçan bir sanat eseri. Yarı uçak yarı otomobil, tasarım ve hızın nadir görülen bir karışımı. Bugatti Veyron’un daha önceki modellerinde sınırlı sayıda ürettiğini biliyoruz ama üretici firma tarafından kaç adet üretileceğine dair henüz bir bilgi mevcut olmamakla beraber, daha önceki üretimlerini 300 adet olarak sınırlanmıştı. Aracın opsiyonsuz çıplak halinin fiyatı 2.3 milyon euro ($2.6 milyon). Her yönde sınırları zorlayan bir araba için kesinlikle sınırları aşan bir fiyat. Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse daha önce yapılan hiçbir arabaya benzemiyor. Bu arabanın hiçbir şeyi normal değil, motoru ürettiği 1.183 beygir gücüyle ağızları açık bırakıyor. Bu rakam diğer Super Sport otomobillerinin neredeyse iki katı bile diyebiliriz. Son sürati saatte 457 km. Bu rakama yaklaşan süper otomobil sayısı oldukça azdır.

Bugatti Veyron La Finale’in en temel atraksiyonu hiç şüphesiz motor donanımı: 8.0 litre, 4 turbo ateşleyici ile desteklenen W16 motor, 64 subap ve 1200 beygir gücüne kadar çıkabilen bir kuvvet. Bu kuvvet 7 çift hızlı, sıralı debriyaja sahip vites kutusu ile tekerleklere dağılmaktadır. Bunun sonucunda Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse saatte 430 km maksimum hıza erişebilmektedir.

Bugatti Veyron Grand Sport bir süper süper bir otomobil. Veyron’un frenlerini üreten şirket aynı zamanda jumbo jetlerinde frenlerini üretiyor. Kendi kanadının açısını hassasiyetle ayarlayabilmek için ışık hızında çalışan alıcılara sahip olabilen bir otomobil. Arka tarafından bulunan kanat Bugatti Veyron’un yere yapışmasını sağlıyor. Çünkü bu araba havalanmak üzere olan bir jetten daha hızlı, doğru duydunuz, daha hızlı gidiyor. Bugatti firması bu tip otomobilleri üretmek için otomotiv mühendisleri, havacılık uzmanlarıyla çalışmak zorunda kaldı.

Kısaca Veyron’un üretim tarihine bakacak olursak; İtalyan bir aile babası olan Bugatti 1909’dan 1947’e kadar sıra dışı performans otomobilleri üretti. Bugatti Volkswagen’in üretim haklarını satın almasıyla beraber 1998 yılında yeniden hayata döndü. 2 yıl sonra sıra dışı bir otomobil üretme kararı alarak, 1001 beygir gücüne sahip olan son sürati saatte 407 km olan bir otomobili üretti, Veyron. İşin en zor kısmı ilk safhası idi, 1001 beygir gücünden motor nasıl üretilecekti. Normal bir otomobilin 5 katı kadar güç üreten bir motor, daha da zor olanı bu kadar güç olan bir motora 2 farklı karakter verebilmekti. Bu otomobilin pistte canavara şehir içinde günlük kullanımdaysa kibar bir deve dönüşmesi gerekiyordu. Bu motor ile hem yarışlara katılabilir hem de şehir içinde yasaların izin verdiği sınırlar dahilinde gidebilirsiniz. Başlangıçta pek çok kişi böyle bir şeyin mümkün olabileceğine inanmıyordu. Mühendislerin bu tip sorulara cevap verebilmesi tam tamına 5 yıl sürerken sonrasında 2B8 motor birleştirerek 16 silindirli devasa bir canavar yaratarak bu motora W16 adı verildi. Ve Motor Almanya’da üretilmeye başlanır. W16 motoru bir NASCAR otomobilinden daha fazla beygir gücüne ve daha iyi hızlanma değerine sahip. Başlangıçta neler olabileceğini elbette ki kimse bilmiyordu.

Bugatti firması Veyron’u üreterek bence kendine ait bir sınıf yarattı. Araba 300 km hıza ulaştıktan sonra bile sizi koltuğa yapıştırmaya devam edebiliyor. Şanzıman araba hızlanırken gücünü kesintiye uğramamasını sağlıyor, bu çok özel bir duygu. İvmelenme performansını kesintisiz olarak hissedebiliyorsunuz. Şanzıman 150 ms san. yani siz gör kırpana kadar vitesini değiştiriyor. Vites değiştirmek için sadece kavrama sistemini değiştirmeniz yeterli.

Kısacası Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse nefesi hiç kesilmiyor, gücü hiç bitmiyor.

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile Kapışıyor

Per, Temmuz 2, 2015 3:07pmURL:Embed:Bugatti Veyron vs Lamborghini Aventador vs Lexus LFA vs McLaren ile …