Anasayfa / Araba Yarışları / Ralli / 2015 Dakar Rallisinin En iyileri

2015 Dakar Rallisinin En iyileri

2015 Dakar Rallisinin En iyileri

4 Ocak 2015’te Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yapılan Dakar rallisine toplamda 414 aracın katıldığı, 3 ülkede, 9 bin kilometre uzunluğunda bir rotayı takip ederek müthiş efsanevi bir finale imza attı. Dakar Rallisinin Arjantin’deki tanıtım startına seyirci katılımının oldukça büyük olduğu bir atmosferde gerçekleşti. Dakar Rallisi bildiğimiz Dakar, her anı heyecan dolu. Dakar rallisi her daim uzun zaman arkasından konuşulacak renkli sahneler bıraktığı kesin. Bilindiği üzere Dakar rallisi dünyanın en zor yarışlarından birisidir. Muazzam değil mi, şaşırtıcı olan ise adamlar toz ve pislik içerisinde 14 gün boyunca durmaksızın yarışıyorlar. Ve yarışın en zor parkulardan birisi elbette Bolivya parkuru, yarışma direktörlerinden Etienne Lavigne, 2015 yılındaki yarışın rotasında Bolivya’nın olmasını niye özellikle istediklerini şu sözlerle ifade ediyor “Bolivya’daki parkur tıpkı çöl gibi. Bizim çok istediğimiz türde. Bu yüzden motosiklet, otomobil ve quadların yer alacağı Bolivya’daki yarış 4 gün sürecek. Bolivya platosundaki ünlü göller de otomobil yarışlarının güzergahı üzerinde, bu bölgede yer alıyor.”

Dakar rallisi toplamda 9500 kilometrelik yarış parkurundan oluşuyor. 14 günlük süren büyük maceranın başlangıç noktası ise Buenos Aires’ten ile başlarken sırasıyla Şili ve Bolivya’ya kadar devam edip tekrar başlangıç noktası olan Buenos Aires’e dönüyor. Dakar Rallisi finalinde otomobil kategorisinde yarışan Katarlı pilot Nasser Al-Attiyah birinci gelirken, motosiklet kategorisinde ise İspanyol Pilot Marc Coma yarışı kazanan isimlerden biri oldu. Diğer kategorilerde ise; kamyon sınıfında Ayrat Mardeev birinci, ATV kategorisinde ise Rafal Sonik birincilik podyumuna çıkmaya hak kazandı.

Motosiklet kategorisinde 5 yıldır üst üste kazandığı birinciliği kaptırmayan ismin Red Bull KTM Factory takımı adına yarışan İspanyol pilot Marc Coma ismi ise bizleri hiç şaşırtmadı. 🙂 Marc Coma galibiyet sevincini şu sözlerle ifade ediyor; “Bulutların üzerinde olduğum kesin. Son etapta bile kasırga ve çamurlu zemin olduğu için aracın viteslerini kontrol etmekte zorlandım. Burada olmaktan ve zaferle ayrılmaktan sevinçliyim”

Dakar Rallisi Otomobil Genel Klasman sıralaması
1. Nasser Al-Attiyah (Mini), 40h 32m 25s
2. Giniel De Villiers (Toyota), +35m 34s
3. Kryzsztof Holowczyc (Mini), +1h 32m 1s

Dakar Rallisi Motosiklet Genel Klasman sıralaması
1. Marc Coma (KTM), 46h 3m 49s
2. Paulo Gonçalves (Honda), +16m 53s
3. Toby Price (KTM), +23m 14s

Sola baktın, sağa da bakmak istersen şunu incele:

Yarışmaya Kazalar Damga Vurdu !

Sal, Haziran 30, 2015 2:55pmURL:Embed:Yarışmaya Kazalar Damga Vurdu 2015 senesinin bu yıl ki Indycar’da sezonun …